Blog
Subsidieaanvraag

ESF+ Sociale innovatie:
Een nieuw aanvraagtijd-
vak voor arbeidsmarkt-
regio’s.

Veel gemeenten willen vernieuwend aan de slag met de begeleiding van statushouders, Europese arbeidsmigranten en Oekraïense vluchtelingen. De regeling ESF+ Sociale Innovatie biedt ruimte om het anders aan te pakken: met 95% subsidie voor projecten die aansluiten bij de regionale aanpak.

In dit blog leest u welke mogelijkheden deze nieuwe regeling biedt.

Emma Adriaens
Adviseur

De kloof op de arbeidsmarkt vraagt om nieuwe oplossingen

Er is veel vraag naar personeel, functies schuiven, en de samenstelling van de beroepsbevolking wordt diverser. Tegelijkertijd vinden juist mensen die nieuw zijn op de arbeidsmarkt lastig aansluiting. Ze lopen tegen structurele barrières aan, van taal en diploma-erkenning tot gebrek aan passende ondersteuning.

De subsidieregeling ESF+ Sociale Innovatie biedt gemeenten en arbeidsmarktregio’s de kans om daarmee aan de slag te gaan: met innovatieve, praktijkgerichte projecten die ruimte geven voor samenwerking, experiment en verbetering.

In een eerder blog lichtten we de hoofdlijnen van de regeling toe. Inmiddels zijn alle details van deze regeling bekend. In dit blog zetten we ze voor u op een rij: hoeveel geld er beschikbaar is, hoe het verdeeld wordt en waar u het voor kunt inzetten.

Lees meer over ESF+

Hoeveel subsidie kunnen arbeidsmarktregio’s aanvragen?

Het tweede aanvraagtijdvak loopt van 1 juli 2025 tot 9 januari 2026. U heeft dus ruim de tijd om een goed onderbouwd projectplan op te stellen. Toch loont het om tijdig te beginnen wat u kunt kosten pas vergoed krijgen vanaf het moment dat de aanvraag volledig is ingediend. Uitvoering van Beleid (UVB) verdeelt €10 miljoen over de arbeidsmarktregio’s.

Elke regio ontvangt een vaste bijdrage van €100.000. Daarnaast is er €6,5 miljoen beschikbaar, dat naar rato wordt verdeeld volgens twee verdeelsleutels.

Voor welke projecten kan subsidie verkregen worden?

De regeling richt zich op projecten die bijdragen aan de arbeidsmarkt- of maatschappelijke participatie van statushouders, Oekraïense vluchtelingen of Europese arbeidsmigranten. Let op: u hoeft zich niet op alle drie de doelgroepen tegelijk te richten. Ook een aanvraag voor één specifieke doelgroep kan gehonoreerd worden

Om te beginnen mag de aanpak kleinschalig of grootschalig zijn, als deze maar vernieuwend is binnen uw regio. Vernieuwend betekent ook dat een project niet gestart mag zijn voor indiening van een ESF-aanvraag.

Verder is het mogelijk om een deel van de activiteiten van een klantmanager onder dit ESF-onderdeel te financieren. Dit mag enkel wanneer de overige uren niet onder een andere ESF+-subsidie worden gefinancierd en als het onderscheid goed kan worden gemaakt. Ook externe kosten, zoals ingekochte trajecten en onderzoekskosten worden vergoed.

Als laatste kunt u subsidie krijgen voor het opschalen van een bestaande activiteit. Voorbeelden van projecten vindt u verder in dit blog.

Welke kosten kunt u niet vergoeden uit de subsidie?

Activiteiten die onder een andere subsidie vallen, zoals het ESF+, het Asiel-, Migratie- en Integratiefonds (AMIF), of de Wet Inburgering 2021, kunnen niet vanuit deze ESF+-subsidie worden gefinancierd. Bijvoorbeeld de kosten van klantmanagers van een ander ESF+-project. Dubbelfinanciering is niet toegestaan.

Inspiratie uit de praktijk

  1. Analyseren van het probleem: een gemeente onderzoekt in hoeverre statushouders te maken hebben met sociaal isolement. Via interviews, en groepsgesprekken wordt in kaart gebracht welke belemmeringen zij ervaren en wat hun behoefte is aan contact en deelname in de buurt.
  2. Ontwikkelen van een nieuwe aanpak: een gemeente ontwikkelt samen met werkgevers in kraptesectoren een nieuw begeleidingstraject voor Oekraïense ontheemden richting werk, inclusief taal op de werkvloer en cultuurtraining. Veel Oekraïense vluchtelingen werken, maar lang niet allemaal op banen die goed aansluiten op hun kennis en kunde. Dit is een gemiste kans voor de persoon en voor de regio omdat arbeidspotentieel niet optimaal benut wordt.
  3. Testen van een nieuwe aanpak: een arbeidsmarktregio onderzoekt via een pilot of jobcoaching door coaches met dezelfde culturele achtergrond voor statushouders leidt tot snellere en duurzamere plaatsingen.
  4. Delen van kennis en ervaringen: een regio organiseert een leerkring waarin medewerkers van gemeenten en samenwerkingspartners bijeenkomen om hun ervaringen met begeleidingstrajecten voor arbeidsmigranten te delen (wat werkt en wat niet).
  5. Opschalen van een aanpak: een nazorgloket voor statushouders dat succesvol in één gemeente draait, wordt uitgerold in de hele arbeidsmarktregio met inzet van dedicated klantmanagers.

Wat is nu een slimme volgende stap?

Goede ideeën zijn er vaak genoeg. Maar sluit uw plan aan bij de regeling? En hoe zorgt u dat het voorstel niet alleen inhoudelijk sterk is, maar ook praktisch uitvoerbaar?

Dat begint met een doordachte voorbereiding. Denk aan een heldere probleemanalyse, realistische doelstellingen, passende partners, een onderbouwde begroting en duidelijke afspraken over uitvoering en borging. Een doordachte voorbereiding helpt om uw project succesvol in de praktijk te brengen en vergroot de kans op 100% realisatie van de subsidie.

ERAC helpt u graag verder

Onze adviseurs hebben ruime ervaring met de ESF+ regeling. We ondersteunen u bij elke stap. Van het aanscherpen van het projectplan en het opstellen van een sluitende begroting tot de indiening van uw aanvraag en de verantwoording richting de Uitvoeringsorganisatie van het ministerie van SZW.

Twijfelt u of uw idee in aanmerking komt? Of zoekt u hulp bij de voorbereiding of uitwerking? Neem vrijblijvend contact met ons op. We denken graag met u mee.

Vragen?
Onze experts helpen u graag verder.